Karlovarsko 6
Loučení s Loktem z jedné vyhlídek.
Zámek Chyše.
Renesanční čtyřkřídlý zámek se dvěma polygonálními věžemi, přebudovaný ve stylu baroka, stojí na místě gotického hradu. Hrad střežil obchodní stezku vedoucí z Prahy do Chebu.
V rámci druhé trasy je zde pro vás připravena expozice "Karel Čapek a západočeský kraj", která připomene pobyt Karla Čapka na zdejším zámku a jeho odraz v literárním díle.
Sloup se sousoším Nejsvětější Trojice. Trojboký barokní pískovcový sloup se sousoším Nejsvětější Trojice se vyznačuje bohatou figurální výzdobou. Sloup z roku 1727–1730 je připisován sochaři Antonínu Braunovi, který jej provedl podle návrhu Ferdinanda Maxmiliána Kaňky. Majitel panství Johann Ferdinand Kager z Globenu nechal dílo zhotovit na přání zesnulé manželky.
Původní renesanční zámek byl zničen v letech 1620-21. Na jeho pozůstatcích byl Janem Kryštofem Kagerem, svobodným pánem ze Štampachu v první třetině 18. století postaven nový barokní zámek. Na stavbě zámku i celého panství se podíleli přední architekti a umělci tehdejší doby.
V roce 1847 proběhla úprava ve stylu novorenesance, později také ve stylu novobaroka.
Po 2. světové válce byl zkonfiskován a sloužil jako dětský domov. Roku 1975 dvoupatrová budova s hranolovými věžemi vyhořela. Od roku 1995 probíhají rekonstrukční práce a zámku se vrací dřívější lesk.
Kostel Narození sv. Jana Křtitele. Založen ve 13. stol., vystavěn v gotickém slohu. V 16. stol. vyzdoben freskami. Mezi lety 1694–96 zbarokizován. R. 1700 byl nově zbudován presbytář a r. 1708 přistavěna hranolová věž se šindelovou střechou. Hlavní oltář z 18. stol.
Žatec. Chrám Nanebevzetí Panny Marie. Založen v románském období a později přestavěn. Z původní velké románské baziliky pochází patrně reliéf s poprsím sv. Petra, zazděný po pravé straně hlavního portálu. Mezi lety 1724-28 přistavěna boční kaple Jana Nepomuckého. Průčelí kostela bylo zbarokizováno v letech 1740-41. V interiéru hlavní oltář s obrazem Nanebevzetí P. Marie ze 17. stol. V letech 1993 a 1994 prošel chrám náročnou rekonstrukcí vnějšího pláště.
Kněžská brána
Věž s branou byla postavena pravděpodobně už v 2. polovině 13. století, současný stav však odpovídá vzhledu z přelomu století 19. a 20. Název Kněžská získala pravděpodobně díky blízkosti kostela Nanebevzetí Panny Marie.
Chrám sv. Mikuláše
Chrám stojí na místě starého farního kostela ze 13. století, který zničil v roce 1517 požár. Na stavbě chrámu se podíleli Benedikt Ried, Pavel z Pardubic a Filip z Wimpfen. Z původního kostela byla ponechána pouze masivní věž. V pozdně gotickém slohu vybudovali trojlodní stavbu s pěknou žebrovou klenbou na subtilních pilířích a jehlancovitou střechou, dokončenou mistrem Maternou z Cvikova v roce 1537. Prohlídky kostela a výstup na ochoz věže s pěkným výhledem zajišťuje městský úřad.
Žatecká brána.
Z doby před více než půl tisícem let se dochoval západní a severní úsek hradeb s mohutným barbakánem Žatecké brány. Samotná průjezdní věž vnitřní brány zanikla. Zbytky kamenické výzdoby na průčelí kulisové brány barbakánu ukazují, že jeho důležitou funkcí bylo reprezentovat město pro příchozí z obou hlavních směrů zemských cest od Žatce a ze severu přes most od řeky. Z unikátní sochařské výzdoby zůstaly jen baldachýnové stříšky, městský znak se symbolickým W (Vladislav Jagellonský) a tři nápisové desky s datací stavby do roku 1500. Současný stav je pouhým zlomkem původního mohutného fortifikačního komplexu s vnějším valem, příkopem překlenutým padacím mostem a dodnes zachovanou kulisovou bránou, za níž následoval vnitřní příkop s dalším barbakánem a poté teprve vnitřní věžovitá brána.
Vlevo Raná, uprostřed Oblík.
Hrad Hazmburk.
Obsah pokračuje za reklamou
Pokračujte dolů pro další obsah
- zrušit filtraci.

Odstranění fotek a videí z alba

Vyberte všechny fotky či videa, které chcete smazat a potvrďte akci.

Název

Karlovarsko 6

Popis

Zámek Chyše, zámek Valeč, Žatec a Louny.

Období

Statistiky

  • 42 fotek
  • 3 se líbí

Fototechnika

Canon EOS 450D

Nastavení

Veřejné album

Vidí všichni lidé.

Přístupné pouze pro 18+

Vidí pouze lidé, kteří potvrdí svou plnoletost pro zobrazení obsahu 18+.

Skryté album

Vidí pouze lidé, kteří znají přesnou adresu alba.

Uzamčené album

Vidí pouze lidé, kteří zadají kód, který nastavíte.

Nahlásit album

Komentáře fotek a videí

Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu

Také album můžete sdílet

Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Karlovarsko 6
Komentáře Přidat